Ceza Hukukuİçeriklerimiz

E-Tespit Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Tespit Nedir?

E-Tespit kavramı hukuk sistemimizde henüz yeni olan bir kavram olup 1512 numaralı Noterlik Kanunu 198/A maddesi ve Noterlik İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yapılması Hakkında Yönetmelik’in yürürlüğe girmesiyle kullanılabilir hale gelmiştir.

E- Tespit ile elektronik ortamda bulunan fotoğraf, ekran görüntüsü veya kişilik haklarına saldırıda bulunan her türlü verinin noterlikler aracılığı ile 7 gün 24 saat tespit ettirilebilmesi sağlanmıştır.

E-Tespit Nasıl Yapılır?

E-Tespit işlemi 2 aşamadan oluşmaktadır.

  • E- Tespit için ilk olarak Türkiye Noterler Birliği’nin http://portal.tnb.org.tr linkindeki E-Hizmetler bölümünden tespite yönelik işlemlerin gerçekleştirilmesi ve buna ilişkin evrakın alınması gerekmektedir.
  • Ardından alınan evrak noterce onaylanmalıdır.

E-Tespit’in En Çok Kullanıldığı Alanlar

E-Tespit sistemi en çok sosyal medyadan gerçekleştirilen hakaret veya tehdit suçları açısından kullanılmaktadır. Bahsi geçen bu suçların tespiti açısından sürecin sağlıklı bir şekilde işletilebilmesi için E-Tespit önem arz etmektedir.

E-Tespit Ücreti

E-Tespit’in sistem üzeriden yapılması sonrasında ilgili veriler Türkiye Noterler Birliği’nin sistemine kaydedilmektedir. Bu işlemin ücretlendirilmesi noterlik tarifesi üzerinden tespit sonucunda alınan belgenin büyüklüğü ve sayısına göre belirlenmektedir.

Somut olayda her tespit için alınan belgeler farklılık gösterdiğinden ücretler de değişkenlik göstermektedir.

E-Tespit Sürecinde ve Sonrasında Avukat Desteği

E-Tespit sürecinde uğranılan mağduriyetin tespit edilmesi ve sonrasında internet sisteminden silinse dahi geçerliliğini koruması sağlanmaktadır.

E-Tespit, tespit yapıldıktan sonra açılacak gerek ceza davası gerekse tazminat davaları gibi süreçler açısından delil niteliğinde olduğundan hak kaybına uğramamak adına sürecin bir avukat desteği ile birlikte yürütülmesi önem arz etmektedir. Bu kapsamda uzman avukat kadromuzdan konu hakkında bilgi almak için info@calinokcuhukuk.com mail adresi veya 0530 239 80 89 numaralı telefon ile iletişime geçebilirsiniz.

İşbu metin konunun genel hatlarıyla açıklanması için hazırlanmış olup, süreçlerin olayın somut özelliklerine göre yürütülmesi gerektiğinden, hak kaybının yaşanmaması adına uzman avukat kadromuzdan dava ve danışmanlık hizmet almanızı tavsiye ederiz.

Calın&Okçu Hukuk

Calın & Okçu Hukuk Bürosu olarak, her biri alanında uzman avukat kadromuzla yerli ve yabancı müvekkillere profesyonel hukuk ve danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Müvekkillerle güven ilişkisi içerisinde, çözüm odaklı olarak hizmet vermeyi temel prensip edinerek gerçek ve tüzel kişilere ilişkin hukuki süreçlerin her aşamasını özen ve titizlikle yürütmekteyiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Hemen Bilgi Al!